Zimsko zelenje
By Robert Špiler

Zimsko zelenje

Zimsko zelenje je skupno ime za malo bolj "eksotične" rastline, ki jih sejemo konec avgusta, v začetku septembra, da dajejo pridelek jeseni in pozimi. Mednje sodijo: kletonija, listnata gorčica "Red Giant", mizuna, zimska kreša, listnata gorčica "Rouge Metis", divja rukola, ... Zimsko zelenje vzgoja - kdaj in kako sejati Zimsko zelenje sejemo direktno na gredo …

Preberi več Zimsko zelenje

Koromač vzgoja
By Tjaša Štruc

Koromač

Koromač ali sladki komarček je nezahtevna zelenjava, ki jo gojimo zaradi odebeljenih ter stisnjenih listov, ki v baznem delu oblikujejo odebeljeni »gomolj«. Ni odebeljena korenina, temveč več odebeljenih stebel. Botanično je v sorodu z zeleno, peteršiljem, korenjem in pastinakom ter vrtnim janežem (Pimpinella anisum), ki ga (pogosteje) gojimo na zeliščnem delu vrta. Pri koromaču se …

Preberi več Koromač

Kitajsko zelje vzgoja gojenje
By Tjaša Štruc

Kitajsko zelje

Gre za staro azijsko vrtnino, ki je botanično v tesnem sorodu z repo. Njegovi listi so bolj nežni in krhki kot pri navadnem zelju, okus je rahlo pikanten in spominja na repo. Priljubljeno je zaradi zelo enostavne jesenske vzgoje, ko na vrtu zapolni prazne grede. Vzgajamo ga iz sadik samo enkrat v sezoni, najbolje uspeva …

Preberi več Kitajsko zelje

Rukola vzgoja gojenje
By Tjaša Štruc

Rukola

Rukola je listnata predstavnica družine križnic, ki jo glede na uporabo umeščamo v skupino solatnic. Odporna je na nizke temperature in bolj ali manj uspešno prezimi. Obstaja več vrst različnih rukol in vse gojimo na enak način. Razlikujejo se po velikosti in obliki listov pa tudi po pikantnem okusu. Večji, a nekoliko manj narezani in …

Preberi več Rukola

Motovilec-vzgoja
By Tjaša Štruc

Motovilec

Izjemno nezahteven in prilagojen za zimo, saj ga najdemo na njivah rasti samoniklo (kar narekuje njegovo angleško ime »corn salad«). Zaradi lažje nege motovilec obvezno sejemo v vrste. S tem je večji tudi pridelek, kot pa da bi bil gosto posajen po celi gredi. Še večji pridelek pa dobimo pri vzgoji iz sadik, zato je …

Preberi več Motovilec

radič vzgoja
By Tjaša Štruc

Radič

Tipična solatnica naših vrtov za jesen in zimo. Gre za izjemno široko uporabno rastlino z dolgo tradicijo na našem prostoru, kar prepoznamo po številnih sortah za različne namene. Divja izvorna rastlina je potrošnik ali divja cikorija (Cichorium intybus), ki raste prosto v naravi. Gojene radiče ločimo glede na uporabnost posameznega dela rastline, in sicer na …

Preberi več Radič

Endivija vzgoja gojenje
By Tjaša Štruc

Endivija

Solatnica, ki je botanično najbližje radiču. Raste v obliki bolj ali manj kompaktne rozete. V jesenskem in zimskem času nadomesti mehke poletne solate. V rastlinjakih ter pod vrtnimi loki s kopreno ali folijo jo vzgajamo vso zimo, saj nekatere sorte prenesejo nizke temperature. Poznamo dva tipa endivije, navadno endivijo (Cichorium endivia var. latifolia) in kodrolistno endivijo (Cichorium …

Preberi več Endivija

By Tjaša Štruc

Glavnati ohrovt

Glavnati ohrovt svoj čar pridobi predvsem pozimi. Nagubani zviti listi tvorijo glavo z več zračnimi prostori, kar omogoča, da zmrznjena voda ne poškoduje rastline. Odlično uspeva na prostem, čez zimo pa mu lahko vseeno namenimo prostor v rastlinjaku. Razvite glavice so manj kompaktne in lažje. Na mrazu preživi, njegov okus pa se ob prvi zmrzali …

Preberi več Glavnati ohrovt