Čili vzgoja
By Tjaša Štruc

Čili

Čili vzgoja - kdaj in kako sejati Čili gojimo na prostem in v rastlinjakih. V obeh primerih vzgajamo sadike, ki jih kasneje presajamo. Rastline, ki bodo rasle v rastlinjakih, sejemo februarja. V mesecu marcu še imamo čas za setev rastlin, ki bodo rastle na prostem. Semena sejemo na gosto v eno večjo posodico in kalimo …

Preberi več Čili

Fizalis vzgoja
By Tjaša Štruc

Fizalis (Andska jagoda)

Na trgovinskih policah smo že videli njegove čudovite lampijončke z okusnimi plodovi in prihaja čas, da ga začnemo resno vzgajati na vrtovih. Fizalis je bolje znan kot volčje jabolko ali andska jagoda. Pri nas uspevata dve vrsti, P. pruinosa in P. peruviana.  Pruinosa je manjša, plodovi so bolj čvrsti, malenkost slajši ter prej dozorijo, zato je bolj …

Preberi več Fizalis (Andska jagoda)

Kiwano vzgoja gojenje
By Tjaša Štruc

Kiwano

Kiwano vzgoja - kdaj in kako sejati Vrtnina, sorodnica kumaram, katerim je po obliki in rasti tudi podobna. Izvira iz tropskih in subtropskih območij južne Afrike, kjer raste kot divja rastlina. Uživamo svežo ter sočna sredico ploda. Kiwano, ki bo rasel v rastlinjakih, sejemo v drugi polovici aprila. Rastline za na vrt, sejemo v mesecu maju. …

Preberi več Kiwano

Sladki feferoni vzgoja gojenje
By Tjaša Štruc

Sladki feferoni

Sladke in pekoče feferone vzgajamo na popolnoma enak način kot papriko. Ker pekoči feferoni cvetijo isti čas kot sladki feferoni in paprika, jih na vrtu sadimo narazen. Čeprav so samooprašni, lahko žuželke ob gosti zasaditvi vseeno oprašijo druge cvetove. Ker je pekoče seme, se pri oprašitvi že prenese lastnost opraševalca (pekočega feferona) na nepekoče feferone …

Preberi več Sladki feferoni

Paprika vzgoja
By Tjaša Štruc

Paprika

Pisane sladke paprike različnih oblik in barv poleti barvajo slovenske vrtove. Paprika je izrazita poletna zelenjava, ki jo vzgajamo iz sadik, v našem podnebju pa pravočasno dozori in tvori pridelek od junija pa vse do oktobra; če ni zmrzali, pa tudi še novembra. Čeprav jih veliko vrtnarjev postavlja ob bok paradižniku, sta si po zahtevah …

Preberi več Paprika

buče vzgoja in nega
By Tjaša Štruc

Buče

Buče so ena izmed vrst zelenjave, ki glede na malo vloženega dela dajo ogromno pridelka. Gojimo jih zaradi plodov, lahko pa tudi zaradi semen. Potrebujejo vlažna tla z veliko organskega materiala ter sončno mesto. Zaradi velike potrebe po prostoru in ker gre za jesensko zelenjavo, ki se dolgo skladišči, buč nikakor ni smiselno vzgajati v …

Preberi več Buče

lubenica vzgoja
By Tjaša Štruc

Lubenica

Sladka plodovka poletja, ki potrebuje vlažna tla z veliko organskega materiala in še več  sončnih dni in ter toplote. V celinskem podnebju Slovenije lubenica najbolje uspeva tako, da se plazi po tleh in se razraste na široki površini, kjer ji je tudi topleje, kot če bi rastla v višino ob opori. Raste podobno kot buče. …

Preberi več Lubenica

Melone vzgoja
By Tjaša Štruc

Melona

Pri njej uberemo enak način vzgoje kot pri lubenici. Melona je prav tako poletna plodovka, ki jo na prostem vzgajamo tako, da se plazi po tleh (agrotekstilu), kjer ji je topleje. Pri vertikalni vzgoji zaseda manj prostora in jo lahko vključimo v rastlinjak. Obvezno jo moramo vzgajati iz sadik, saj ima dolgo rastno dobo in …

Preberi več Melona