Marec
V ogrevanih prostorih negujemo sadike, druga polovica meseca pa je že bolj aktivna zunaj na samem vrtu. Vrtna opravila v marcu narekuje tudi spreminjajoče se vreme, ki lahko vse naše načrte prestavi na april (marec je lahko izjemno topel in suh ali čisto zimski). Pri zimsko obarvanem mesecu sadike dlje časa čakajo na končno osvoboditev na prosto, s setvami na prosto pa v tem primeru še raje malo počakamo.
Setev v marcu
Vzgoja sadik/rastlinjak
Paprika - začetek meseca
Čili - začetek meseca
Feferoni - začetek meseca
Grah - lahko vzgojimo sadike
Rdeča pesa - proti koncu meseca
Paradižnik - okoli 15. 3.
Pak-Choi - proti koncu meseca
Ognjič - lahko vzgojimo sadike
enako kot v februarju
Direktna setev na prosto
Špinača - proti koncu meseca
Rdeča pesa - proti koncu meseca
Rukola - proti koncu meseca
Grah - proti koncu meseca
Čebula - proti koncu meseca
Solata - proti koncu meseca
Peteršilj koren- dolgo kali
Pastinak - proti koncu meseca, dolgo kali
enako kot v februarju
SPLOŠNO
- Vse gredice so v tem času prekrite s kompostno zastirko (več: O pripravi tal).
- Zadnji čas, da grede prekrijemo s kompostom, v kolikor tega nismo naredili prej. Tako ne potrebujemo prekopavati (O pripravi tal).
- Z orodjem razbijamo velike grude komposta, ki jih ni razbil zimski mraz.
- Gredice oblikujemo na končne velikosti.
- Odstranjujemo pleveli iz gredic in potk. Poskrbimo, da so zastrte tudi vrtne poti.
- Tudi če se pleveli še niso pojavile, redno okopavamo gredice. Midva jih v marcu pred setvijo okopljeva okoli tudi do 5x in je kasneje v sezoni bistveno manj plevela, saj zmotimo kalitvene procese.
- Že posajene gredice zaščitimo z vrtno kopreno. Ob visokih temperaturah in močnem soncu (nad 22 °C), popoldan vrtno kopreno odpremo in zvečer pokrijemo nazaj.
- Pripravimo si dvignjene grede. Opis postopka: Dvignjena greda
ZELENJAVNI VRT
- Vsako rastlino posebej sejemo, pikiramo, presajamo in negujemo na njej primeren dan po vrtnarskem koledarju (če imamo možnost).
- Če nam pri setvi prejšnji mesec kaj ni uspelo/vzklilo, je sedaj čas, da setev ponovimo in za to izberemo novo seme.
- Pikiramo sadike, ki smo jih na gosto sejali v februarju. Papriko, paradižnik, jajčevec pikiramo na dan za plod ali cvet. Pri pikiranju pazimo na naslednje stvari: Več: Nasveti za pikiranje rastlin.
- Na prosto sadimo česen, sejemo bob, zgodnji korenček (če že nismo v februarju), ter ostale rastline, ki jih najdemo na zgornjem seznamu.
- Sredi meseca, na dan za korenino, damo nakaliti gomolje sladkega krompirja.
- Peteršilj na prosto sejemo v drugi polovici meseca, saj precej hitreje in zanesljivejše kali v nekoliko ogreti zemlji.
- Okoli 10. marca izberemo krompir za kaljenje in ga postavimo na toplo mesto (npr. kurilnico). Najbolje je to početi na dan za korenino. V drugi polovici meseca posadimo zgodnji krompir (na dan za plod) in ga pokrijemo z vrtno kopreno.
- Razmnožimo rabarbaro in drobnjak z delitvijo starejših rastlin na več manjših. Enako naredimo s hrenom, pri tem uporabimo tanke koreninice, kakršnih ne moremo porabiti za prehrano.
- Na prostem utrjujemo sadike kapusnic, solate, peteršilja, ki smo si jih vzgojili sami. Po utrjevanju (optimalno 1 teden), jih presadimo na prosto. Pazimo, da so sadike dovolj velike. Več: O utrjevanju sadik
- Na vrt posadimo eno- ali dvoletne špargljeve sadike ali močne koreninske grude.
- Od konca marca naprej sejemo direktno na prosto vse vrste kapusnic (zelje, blitva, brokoli, cvetača, kolerabica, ohrovt) ter solatnice, peteršilj, pastinak, zeleno, .. katerih nimamo vzgojenih lastnih sadik.
- Por, ki je prezimil na prostem, čimprej porabimo, sicer se bo razvil v cvetno steblo.
- Z vrtno kopreno imamo ves marec pokrite vse rastline, ki smo jih sejali direktno na gredice ali jih presadili. Marčevske noči so zelo hladne.
- Jagodam odstranimo zastirko ter suhe in poškodovane liste. Gost nasad redčimo in sadike presajamo. Delamo na dan za cvet.
KOMPOST
- Priskrbimo si večjo količino svežega organskega materiala (npr. gnoja), da si ga sami skompostiramo. Tako imamo na voljo kvaliteten kompost za obilje pridelkov v naslednji vrtni sezoni. Več: Kompostiranje gnoja
- Veje, ki so ostale od obrezovanja zmeljemo v lesne sekance. Pripravimo kompostni kup samo za lesne sekanc, kjer jih kompostiramo skupaj z efektivnimi mikroorganizmi in čez leto dodajamo travni odkos (za dodatno mero dušika in hrane za mikroorganizme).
Vsi prispevki, aktualni za mesec MAREC, so zbrani na tej povezavi: PRISPEVKI MAREC
Vrtna opravila v februarju
Nova vrtnarska sezona je pred nami. Tisti, ki vzgajamo svoje sadike, je februar mesec setev v notranjih prostorih, kjer na toplem sejemo zelenjavo …
Vrtna opravila v aprilu
Pomladna vrtna sezona v aprilu doseže svoj vrhunec. Vrtna opravila v začetku meseca narekujejo direktne seteve na gredo, presajanje sadik odpornih …